Lipník - Kostelem duněl white rock

Datum: 
21.12.2015

Pro někoho možná neslučitelné věci - kostel a rocková hudba, ale pro jiné krásný hudební i duchovní zážitek. Takové bylo v sobotu 19. prosince uvedení rockového muzikálu „Narozený“ v kostele sv. Jana křtitele v Lipníku. Více než dvouhodinové hudební představení přímo před oponou zahaleným oltářem nabídlo posluchačům dva příběhy - v první části to byl ten klasický, vánoční, o narození Ježíše. Ve druhé části pak šlo o zamyšlení nad naší současností, ve které ale také nakonec zvítězilo dobro nad zlem. Autorem muzikálu, jenž měl premiéru před rokem, je lanškrounský hudebník Michael Holas.

White-rocková skupina Michael z Lanškrouna podává rockovou hudbu s křesťanským podtextem v přístupné formě i sekulárnímu světu. Svým zaměřením je skupina Michael seskupením muzikantů, dávajícím důraz na výrazné chorálové melodie, rockové kytary a texty, jimiž vypovídají o problémech dnešní doby. „Pracoval jsem na muzikálu intenzivně asi půl roku, vystupují v něm pouze ochotníci, žádní profesionálové, dokonce i několik mých žáků,“ řekl o svém hudebním projektu Holas.

Kytarami, klávesami, zpěvem, tanci, promítáním filmových sekvencí, světelnými, kouřovými i ohňovými efekty a třeba i sněžením muzikál útočil i v Lipníku na smysly diváků. Skoro stejně tak, jako tomu bývalo v lidových barokních vánočních hrách našich předků. Pro stařičký lipnický kostel s původním románským jádrem z doby před rokem 1238 to byla také výzva – všechno to ustát! Zvláště pro šest vitrážových kostelních oken, která musela odolávat vlnobití z reproduktorů, jimž je zvukař nešetřil. Snad tedy kostelík i white-rock přečkal bez následků a stavebně o Vánocích zregeneruje při obvyklých kostelních zpěvech místních zpěváků na kúru. Zda se při muzikálu Narozený v Lipníku podařilo dosáhnout jednoty mezi jevištěm a hledištěm, těžkou soudit. Nicméně, přestože šlo o dílo amatérské, přineslo posluchačům ojedinělý a silný zážitek.